Jaká teplota je pro koně příliš horká (+ tipy na chlazení)

Koně jsou po celém světě v různých klimatických podmínkách.Jsou zvyklí být venku na slunci a mohou trávit spoustu času na sněhu. Tato krásná zvířata jsou neuvěřitelně odolná a dokážou se vyrovnat s velkými výkyvy teplot.

Ale koně nejsou tak komunikativní. Jak poznáte, že je v těch letních měsících venku příliš horko?

Obvykle bude mít váš kůň tělesnou teplotu kolem 101,5 stupňů Fahrenheita. Bohužel mají omezenou schopnost jejich těla se ochladit, takže když teploty překročí tuto úroveň, mohou začít pociťovat tepelný stres. Dechem vylučují spoustu přebytečného tělesného tepla, ale i to má své limity. Pokud je venku příliš horko, možná budete muset podniknout kroky, abyste koně udrželi v pohodě.

Pečlivé sledování vašeho koně vám pomůže rozpoznat, kdy cítí horko. Když je budete bedlivě sledovat, můžete předvídat, kdy se potřebují ochladit, než se jim tělesné teplo vymkne z rukou.

Pojďme prozkoumat, jak vysoké teploty ovlivňují koně, a projděte si několik tipů, které můžete použít, abyste se ujistili, že jsou v pohodě, když je venku horko.

Jak se koně vyrovnávají s vysokými teplotami

Když je venku velké vedro, koně to stresuje, protože nepotí přebytečné teplo tak dobře jako lidé a jiná zvířata. Někteří koně mají dokonce stav zvaný anhidróza, který jim brání v pocení.

Jiní však dokážou vypotit tělesné teplo, ale když jsou venku intenzivní věci, mohou dělat jen tolik.

Koně budou vyhledávat stín a pít více vody, ale v závislosti na jejich povaze a na tom, jak moc pracují, může být horko až příliš.

Kdy je příliš horko na jízdu na koni?

Jak poznáte, že je váš kůň příliš horký? Pokud vaše místní teploty dosahují trojciferných čísel, musíte své koně bedlivě sledovat.

Zde je 8 příznaků, že váš kůň je příliš horký:

  • těžké lapání po dechu (pokoušející se vypudit teplo dechem)
  • Nedostatek viditelného potu
  • Vysoká vnitřní tělesná teplota
  • Klopýtnutí
  • Nedostatek energie
  • Záchvaty
  • Zjevné známky nepohodlí
  • Zploštění jejich srsti

V těžkých případech koně, kteří se příliš zahřejí, umírají. Čím více pozornosti budete svému koni věnovat, když je venku horko, tím lépe mu budete moci pomoci, když to bude potřebovat .

Rychle jednat, když se koně přehřejí, je klíčem ke kontrole jejich teploty a prevenci vážných zdravotních účinků. Naštěstí není složité snížit jejich teplotu tím, že se zbavíte přebytečného tepla.

Jak udržet koně v chladu, když se vše zahřeje

Zajistěte přístup k vodě

Je těžké donutit svého koně, aby pil více vody, i když máte pocit, že by mělTo nejlepší, co můžete udělat, je zajistit, aby měli vždy přístup ke studené, sladké vodě, když jsou teploty vysoké.

Ujistěte se, že mají čistou vodu a něco, co budou chtít pít, když dostanou žízeň.

To, že kůň nepije vodu, neznamená, že se dostatečně hydratoval.Co byste měli udělat, je změřit jejich běžnou spotřebu vody a poté ji porovnat s tím, kolik pijí, když je horko. Pokud nepijí více, může to být důvodem k obavám a budete muset zkusit něco, co je zchladí.

Někdy může být těžké poznat, kdy pijí dostatek vody. Jedna věc, kterou můžete udělat, je dotknout se jeho nosu nebo se na něj podívat. Mělo by to být pěkné a vlhké. Pokud tomu tak není, je to dobrá známka toho, že potřebují pít více vody.

Dopřejte jim chladnou koupel

Koně vás budou milovat, když je budete hadicí stříkat, když je venku velké vedro. Pamatujte však, že když na horkého koně nalijete studenou vodu, může jim způsobit třes a nevolnost, pokud je necháte působit příliš dlouho.

Kontrast teplot nastává příliš rychle, takže je budete muset osušit seškrábáním vody, místo abyste ji nechali na nich sedět, když je koupel hotová. Může také zachytit více tepla ve snaze dostat se ven.

Použijte ventilátor

Přiveďte svého koně někam do stínu, kde na něj můžete umístit ventilátor, který na něj fouká vzduch, aby se ochladil. Je to skvělý způsob, jak snížit tělesnou teplotu vašeho koně.

Omezte cvičení

Řízení pracovní zátěže vašeho koně jim pomůže zůstat v pohodě. Necvičte je v horku a pokud možno snižte, kolik na nich jezdíte. Ráno nebo večer ponechte jízdy na chladnější denní dobu.

Pokud můžete, opláchněte je hadicí před i po cvičení, abyste zabránili skokům v jejich teplotě.

Veškeré vybavení, které jde na koně, zvyšuje teplo a pobíhání nebo přenášení ztěžuje zbavit se přebytečného tepla, když je horko.

Přidejte do vody sůl a elektrolyty

Dehydrovaní koně někdy vodu pít nebudou. Kdo ví, proč to odmítají, ale možná jsou tak žhaví, že ztratili zájem o pití. Možná jsou příliš slabé. Možná se budete muset dostat blízko a osobně s kbelíkem vody a pokusit se je přimět k pití.

Další věc, kterou můžete udělat, je přidat do vody trochu soli a elektrolytů, aby chutnala trochu jinak. Jejich přidání také pomáhá jejich tělům zadržovat více vody, kterou pijí.

Většinu času to zabere a kůň začne znovu pít.

Zkuste trochu džusu!

Pokud nebudou pít vodu se solí v ní, možná budete muset věci nakopnout, abyste je přilákali k pití . Kbelík zalévaného jablečného džusu obvykle funguje dobře a budou ho spokojeně hltat.

Není to nutně něco, co budete chtít dělat často, takže si to možná nechte na chvíli, kdy vás zajímá, zda pijí dostatek vody.

Přinuťte svého koně do stínu

Člověk by si myslel, že každý kůň by se chtěl dostat ze slunce a do stínu, když jsou venku velmi horké teploty. Dává to smysl, ale někdy koně zůstávají celé hodiny venku na přímém slunci a nakonec je vyčerpávají z horka.

Pokud se obáváte, že váš kůň bude příliš dlouho na slunci, můžete ho přinutit do stínu.

Přivažte je na sloupek plotu ve stinné části pozemku, aby chladnější teplota pomalu snižovala jejich tělesnou teplotu. Nechte je tam, dokud nezačnou vykazovat známky zvýšené energie a jejich nos bude vypadat hezky a vlhký.

Zavolejte veterináře

Samozřejmě, pokud se někdy budete o svého koně bát, můžete vždy zavolat veterináře. Pokud váš kůň začne vykazovat vážné příznaky tepelného stresu, jako je klopýtnutí při chůzi nebo jakýkoli typ záchvatu, měli byste okamžitě zavolat pomoc .

Veterinář koně ošetří a promluví si s vámi o tom, co byste měli dělat, aby byl chladnější.

Závěrečné myšlenky

Vlastnit koně dá hodně práce, a pokud žijete někde, kde je velmi horko, je zde také stres z horka, kterého je třeba se obávat.

Dávejte dobrý pozor na to, jak se váš kůň chová, co pije, a hledejte známky toho, že se příliš zahřívá.

Včasné opatření je pravděpodobně to nejlepší, co můžete udělat, aby byl váš kůň šťastný a zdravý.

Když je opláchnete hadicí, umístíte je do stínu a uděláte, co můžete, abyste je přiměli vypít více vody, pomůže to hodně zabránit tomu, aby se stalo něco vážného.