10 zajímavých faktů o koních, které pravděpodobně nevíte

10 zajímavých faktů o koních koně jsou součástí společnosti po mnoho let z mnoha různých důvodů. Jmenujme alespoň některé z nich. Koně jsou pracovní zvířata, společníci a sportovci v jezdeckém sportu. Přestože jsou koně tak známá zvířata, následující fakta vás o těchto nádherných tvorech možná překvapí.

1. Koně nemohou dýchat tlamou

Koně jsou obligatorní dýchají nosem, což znamená, že mohou dýchat pouze nosem, nikoli ústy jako lidé.

2. Koně mohou spát ve stoje

Koně mají to, čemu se říká „pohybový aparát“, což je systém šlach a vazů, který umožňuje koni zablokovat nohy v pozici, aby se mohl uvolnit, aniž by spadl. Když koně nespí, používají tento přístroj také k dlouhodobému stání, aby se neunavili. 

To jim umožňuje šetřit energii ve stoje, takže jsou v případě potřeby připraveni v plné síle vyrazit. Ale pozor mýtus je, že koně nikdy neulehnou. Každý den stráví krátký čas položením, aby mohli hlouběji usnout.

zajímavosti O KONÍCH
Koně rozpoznají své kamarády a tráví čas s nimi

3. Koně mají bleskově rychlé reflexy

Pokud by nastala situace, kdy by potřebovali bojovat, dokážou přejít z klidu na silný kop za pouhé 0,3 sekundy, zatímco doba reakce člověka je 1,6 sekundy.

4. Koně mají v uších 10 různých svalů

To jim umožňuje otáčet se téměř o 180 stupňů a pohybovat se nezávisle na sobě. Lidé mají v uších pouze tři svaly.

5. Koně mají zorné pole téměř 360 stupňů

To je způsobeno umístěním jejich očí po stranách hlavy. Mají však dvě slepá místa. Jedno přímo za sebou a druhé těsně před a pod nosem. To znamená, že nevidí trávu, na které se pasou, ani mrkev, kterou jim člověk podává. Místo toho používají své pohyblivé a citlivé rty, vousy a čich, aby věděli, co je před nimi, a rozhodli se, zda to chtějí jíst.

6. Koně a zuby uprostřed tlamy

Jak starý je kůň, můžete také odhadnout podle jeho zubů.

koně žijí ve stádech
Koně žijí ve stádech. Jeden hlídá a ostatní mají klid na jídlo

7. Koně jsou vysoce inteligentní zvířata

Prostřednictvím pozitivního posilování a klikr tréninku je lze naučit mnoha různým úkolům, stejně jako to umí psi. Jedna studie ukázala, že koně mají schopnost sdělovat své potřeby svým opatrovníkům; tito koně se naučili komunikovat, zda chtějí mít přikrývku nebo ji sundat, pomocí dotykových symbolů na desce.

8. Odhaduje se, že nejstarší předek koně žil před 55 miliony let

Tento předek měl pouze velikost labradorského retrívra. Koně byli domestikováni asi před 6000 lety, což se odhaduje na základě důkazů nalezených na archeologických nalezištích. Nejprve byli domestikováni jako zdroj potravy.

9. Koně mají pevnou pánev, takže nemohou dělat splity

Mají však určitý boční pohyb, což jim umožňuje škrábat se zadními nohami na uších.

10. Koně jsou velmi společenská zvířata

Protože jsou koně kořistí, nacházejí ve stádě, které jim poskytne bezpečí a vytvářejí mezi sebou silné sociální vztahy. Používají své smysly k rozpoznání známých koní a tráví čas s těmi, se kterými navázali přátelství. Ve volné přírodě bude jeden kůň stát na stráži a hlídat, zatímco ostatní koně ve stádě budou mít čas na jídlo, odpočinek a spánek.

Ustájení koní